اسلحه باستانی منجنیق

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

منجنیق (معرب منجنیک) اسلحه ای باستانی است که برای پرتاب اشیاء بدون نیاز به مواد منفجره استفاده می شد و از پرکاربردترین ابزارهای محاصره محسوب می شود. به گفته مورخان منجنیق در سال ۳۹۹ قبل از میلاد توسط دیونیسوس یکم در شهر سیراکوزِ سیسیل اختراع شده است.

منجنیق های اولیه، فقط توانایی پرتاب اشیای کوچکی مانند سنگ های ۵ تا ۱۲ کیلوگرمی را داشتند، اما رفته رفته بر توان آن ها افزوده شد و منجنیق های جدید نظیر خرکمان و کشکنجیر، که همانند تیر و کمان کار می کردند، می توانستند سنگ های گداخته و با وزنی تا حدود ۵۰ کیلوگرم را پرتاب کنند. با وجود اینکه انگلیسی ها و چینی ها باروت داشتند و با توپ و موشک های فتیله ای دشمن را هدف قرار می دادند، ولی هنوز منجنیق ایمن تر و قوی تر بود. البته وسایلی نیز بوده اند که چوب بلند سنباده شکلی داخل آن ها قرار می دادند که از آن برای تخریب دیوارها استفاده می کردند، ولی منجنیق ها بیشتر برای کشتن تعداد زیادی سرباز یا تخریب سریع بناها استفاده می شده است. کم کم با رسیدن تفنگ و باروت به سراسر جهان، منجنیق ها به شکل توپ درآمدند و با پرتاب گلوله های بزرگی که داغ بودند، قدرت تخریبیِ بسیاری داشتند.

اسلحه باستانی منجنیق . آثار شناسی گنج. دفینه ها. آثار شناسی علائم باستانی. اسرار کاوش

نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 4 بهمن 1396 ساعت: 15:05
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها