سکه‌های مسین | بلاگ

سکه‌های مسین

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مس قدیمترین فلزیست که توسط بشر کشف شده است. استفاده انسان از این فلز به حدو شش یا هفت هزار سال پیش از میلاد می رسد. ایرانیان نیز از زمانهای بسیار دور با مس آشنا بوده اند. درباب پیشینه کاربرد این فلز در ایران نویسنده کتاب <<تاریخ سکه>> آورده است: <<برای اولین بار در حدود هزاره پنجم پیش از میلاد فلز مس در ایران مورد استفاده قرار گرفت.>>

پیش از اسلام در ایران سکه های مسی در میان مردم رایج بوده و پس از اسلام نیز تا دوران قاجاریه و حتی مدتی از دوره پهلوی این نوع سکه نقش مهمی را در امر دادو ستد مردم دارا بوده است. البته این سکه جزو کم بهاترین پول در جریان بوده و از آنجا که رنگ پول های مسی پس از مدتی سیاه می شده، بدانها <<پول سیاه>> می گفتند و آنرا در مقابل <<پول سفید>> به کار می بردند که منظور سکه های سیمین بوده است.

سکه های مسی به خصوص در دوره ناصرالدین شاه و بعد از آن تا پایان سلسله قاجاریه نوسان زیادی داشت و ارزش آن نسبت به پولهای دیگر ثابت نبود و پیوسته تغییر می کرد. به همین جهت نمی توان ارزش سکه های مسی را نسبت به دیگر سکه ها تعیین نمود. به طوری که مدام در مناطق مختلف کشور تغییر می کرده است.

سکه های مسین. آثار شناسی گنج. دفینه ها. آثار شناسی علائم باستانی. اسرار کاوش

...
نویسنده : بازدید : 16 تاريخ : جمعه 6 بهمن 1396 ساعت: 0:50