سکه های اشکانی | بلاگ

سکه های اشکانی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب


یکی از برترین اسنادی که باعث آشنایی بهتر و بیشتر ایرانیان با گذشته پارتی خود شده و می شود،سکه های باقی مانده از آن دوران است. سکه هایی که اغلب در یک روی آن ها نمادی از شاهی که سکه در دوران او ضرب شده و در روی دیگر نوشتاری به زبان پارتی پهلوی و در برخی اوقات یونانی حک شده است. تصویر فرمانروایان پارتی بر این سکه ها در ردیف شاهکارهای هنر ایران محسوب می شد. سکه های اشکانی از جنس نقره و برنز هستند.

مبنای پول نقره <<درهم>> نامیده می شد که تقسیمات کوچکتر آن ابول و بزرگتر چهار درهم بود. واحد سکه های برنز نیز <<کالکوی>> نامیده می شد. بر روی اغلب سکه ها تصویر واقعی فرمانروای اشکانی در حالی که به سمت چپ می نگرد، نقش گردیده و فقط در تعداد کمی از سکه های شاهان اولیه اشکانی از جمله ارشک اول و بعضی سکه های مهرداد اول، فرهاد دوم و مهرداد دوم صورت فرمانروا در سمت راست تصویر حک شده است. گاهی نیز چهره شهریار اشکانی به صورت تمام رخ در روی سکه نقش گردیده است. بعضی از سکه های مهرداد سوم، اردوان سوم، ونن دوم و بلاش چهارم از این دسته هستند. در سکه های فرهاد پنجم تصویر فرمانروا در روی سکه و ملکه موزا در پشت سکه دیده می شود.

تاج شاهان اشکانی
یکی از اطلاعات ویژه ای که سکه های باقی مانده از شاهان گوناگون سلسله اشکانی در اختیار ما قرار می دهند، نوع تاج مورداستفاده این شاهان است. بر روی سکه های ارد یکم، پاکر یکم، فرهاد چهارم و فرهاد پنجم، <<نیکه>> که الهه پیروزی در یونان باستان بوده است، حلقه شهریاری را در دست دارد و آن را روی سر شاه نگاه داشته است.

سکه های اشکانی .آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

...
نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : شنبه 7 بهمن 1396 ساعت: 22:37