سنگ نبشته گل گل ملکشاهی | بلاگ

سنگ نبشته گل گل ملکشاهی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سنگ نبشته گل گل ملکشاهی، سند تاریخی تمدن کهن عیلام باستان

سنگ نبشته تاریخی و باارزش گل گل شهرستان ملکشاهی اصلی ترین سند هویتی تمدن عیلام باستان در دامنه کوهستان کبیرکوه خودنمایی می کند.
ایلام باستان از کهن ترین تمدن های بین النهرین و دنیای آن روزگار 1000 سال قبل از میلاد مسیح در منطقه کنونی استان ایلام و قسمت های از استان های لرستان ، کرمانشاه و خوزستان مهد تمدن و مرکز سیاسی و اجتماعی ایران زمین قرار داشته و پویایی تمدن کهن این سرزمین نقش شگرفی در پیشرفت تمدنی ایران باستان داشته است.
از آن دوره مهم تاریخی امروز سنگ نبشته گل گل ملکشاهی در دامنه رشته کوه کبیرکوه ، مشرف به رودخانه گل گل و در نزدیکی روستای زیبای گل گل در 15 کیلومتری شهر ارکواز و 25 کیلومتری شهر ایلام همچون نگینی خودنمایی می کند.
متن این سنگ نبشته که به خط میخی نگاشته شده است حکایت از جمله آشور بانی پال به تمدن عیلام باستان و سقوط این تمدن درخشان تاریخ است که به صورت کنده کاری بر روی صخره ای بزرگ نگاشته شده است.
همین نگاشته خود گواه تمدنی بزرگ و اثرگذار در تاریخ باستان دارد که استقرار آن در همین منطقه استان ایلام بوده که پادشاه آشوری شکست نظامی این کشور را افتخاری بزرگ برای خود دانسته است و چنین کتیبه ای مهمی به یادگار گذاشته است.
این کتیبه باارزش تاریخی هزاران سال است که هویت تاریخی مردمان عیلام باستان را در دل خود نگاشته تا آیندگان با علم و آگاهی بیشتر از تاریخ خود بدانند و بیاموزند.
حال و روز این کتیبه مهم و ارزشمند باستانی امروز چندان خوشایند نیست ، عدم نگهداری و مراقبت های استاندارد باعث شده قسمت هایی از این بیانیه تاریخی حذف شود.
در سالیان گذشته به جای یک محفظه شیشه ای استاندارد و محوطه سازی یک قفسه آهنی بسیار نامناسب بر پیکر این سند تاریخی سوار شده که ضمن غیر استاندارد بودن باعث دلزدگی بازدیدکنندگان آن شده است.
تنها یک تابلوی راهنمایی کوچک و فرسوده در نزدیکی روستای گل گل آن هم نامشخص معرف این سند باارزش تاریخ و تمدن ایران باستان است که لزوم توجه جدی تر مسئولان میراث فرهنگی استان به این اثر مهم را ضروری می کند.
این در حالی است که می توان ضمن مرمت و نگهداری مناسب از این سند ملی و بین المللی تاریخی زمینه جذب گردشگران از اقصی نقاط کشور را به استان ایلام و شهرستان ملکشاهی فراهم کرد.
31 اثر فاخر تاریخی در ملکشاهی همچون کوشک قینفر و سنگ نبشته گل گل مربوط به دوران قبل از اسلام ثبت آثار ملی است که همگی نیاز به مرمت و نگهداری بیشتر دارند ، اطلاع رسانی نامناسب به همراه نبود راه دسترسی گردشگری از جمله مشکلاتی است که اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اهتمام بیشتری به رفع آنها داشته باشد.

سنگ نبشته گل گل ملکشاهی، سند تاریخی تمدن کهن عیلام باستان.آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : شنبه 7 بهمن 1396 ساعت: 22:37