سنگ نبشته گل گل ملکشاهی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

سنگ نبشته گل گل ملکشاهی، سند تاریخی تمدن کهن عیلام باستان

سنگ نبشته تاریخی و باارزش گل گل شهرستان ملکشاهی اصلی ترین سند هویتی تمدن عیلام باستان در دامنه کوهستان کبیرکوه خودنمایی می کند.
ایلام باستان از کهن ترین تمدن های بین النهرین و دنیای آن روزگار 1000 سال قبل از میلاد مسیح در منطقه کنونی استان ایلام و قسمت های از استان های لرستان ، کرمانشاه و خوزستان مهد تمدن و مرکز سیاسی و اجتماعی ایران زمین قرار داشته و پویایی تمدن کهن این سرزمین نقش شگرفی در پیشرفت تمدنی ایران باستان داشته است.
از آن دوره مهم تاریخی امروز سنگ نبشته گل گل ملکشاهی در دامنه رشته کوه کبیرکوه ، مشرف به رودخانه گل گل و در نزدیکی روستای زیبای گل گل در 15 کیلومتری شهر ارکواز و 25 کیلومتری شهر ایلام همچون نگینی خودنمایی می کند.
متن این سنگ نبشته که به خط میخی نگاشته شده است حکایت از جمله آشور بانی پال به تمدن عیلام باستان و سقوط این تمدن درخشان تاریخ است که به صورت کنده کاری بر روی صخره ای بزرگ نگاشته شده است.
همین نگاشته خود گواه تمدنی بزرگ و اثرگذار در تاریخ باستان دارد که استقرار آن در همین منطقه استان ایلام بوده که پادشاه آشوری شکست نظامی این کشور را افتخاری بزرگ برای خود دانسته است و چنین کتیبه ای مهمی به یادگار گذاشته است.
این کتیبه باارزش تاریخی هزاران سال است که هویت تاریخی مردمان عیلام باستان را در دل خود نگاشته تا آیندگان با علم و آگاهی بیشتر از تاریخ خود بدانند و بیاموزند.
حال و روز این کتیبه مهم و ارزشمند باستانی امروز چندان خوشایند نیست ، عدم نگهداری و مراقبت های استاندارد باعث شده قسمت هایی از این بیانیه تاریخی حذف شود.
در سالیان گذشته به جای یک محفظه شیشه ای استاندارد و محوطه سازی یک قفسه آهنی بسیار نامناسب بر پیکر این سند تاریخی سوار شده که ضمن غیر استاندارد بودن باعث دلزدگی بازدیدکنندگان آن شده است.
تنها یک تابلوی راهنمایی کوچک و فرسوده در نزدیکی روستای گل گل آن هم نامشخص معرف این سند باارزش تاریخ و تمدن ایران باستان است که لزوم توجه جدی تر مسئولان میراث فرهنگی استان به این اثر مهم را ضروری می کند.
این در حالی است که می توان ضمن مرمت و نگهداری مناسب از این سند ملی و بین المللی تاریخی زمینه جذب گردشگران از اقصی نقاط کشور را به استان ایلام و شهرستان ملکشاهی فراهم کرد.
31 اثر فاخر تاریخی در ملکشاهی همچون کوشک قینفر و سنگ نبشته گل گل مربوط به دوران قبل از اسلام ثبت آثار ملی است که همگی نیاز به مرمت و نگهداری بیشتر دارند ، اطلاع رسانی نامناسب به همراه نبود راه دسترسی گردشگری از جمله مشکلاتی است که اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اهتمام بیشتری به رفع آنها داشته باشد.

سنگ نبشته گل گل ملکشاهی، سند تاریخی تمدن کهن عیلام باستان.آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 7 بهمن 1396 ساعت: 22:37
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها