دفینه آسیاب های آبی یا بادی | بلاگ

دفینه آسیاب های آبی یا بادی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آسیاب آبی دستگاهی بوده است که برای آسیاب و خردکردن گندم و سایر غلات و برای درست کردن آرد وجود داشته است و با استفاده از تکنیک سرعت آب یا فشار آب کار می کرده است در ایران تقریباً در هر شهری در قدیم آسیاب آبی وجود داشته امروز تقریباً چند مورد انگشت شمار هنوز کار می کنند آسیاب کاخک - بجنورد-آسیاب یزد و آسیاب آبی اشکذر -و آسیابهای آبی بسیار قدیمی مانند آسیاب آبی زیبد در پروژه های شهر سازی نابود شده اند... ساعت آبی و آسیاب آبی آسیاب بادی در ایران از قدمت تاریخی کهنی برخوردار است اما تحقیق مستقلی در این موضوع نشده است. بعضی اعتقاد دارند آسیاب بادی نخستین بار در ایران بکار گرفته شده است امروزه هنوز بقایای چندین آسیاب بادی در شهر کوچک نشتیفان خوافخراسان وجود دارد و تا چند سال قبل از انقلاب فعال بود.
یکی از مکانهای معروف در زمان قدیم برای نشانه قرار دادن مکان دفن دفینه ها آسیاب ها بودند . چرا که از مکان های بسیار حساس و مهم زمان گذشته محسوب می شده و از نظر جایگاه اجتماعی آسیاب بان جایگاه بالایی داشته
قوت غالب در زمان قدیم نان بوده و آرد و گندم بسیار مهم بوده و حتی در بسیاری از دوران های تاریخی برای آن مکان بدلیل مورد دستبرد واقع شدن از نگهبان نیز استفاده می شده.به همین دلیل داخل و بیرون آسیب های آبی و یا بادی در مناطق مرتفع ایران مکان مناسبی برای پنهان سازی دفینه بوده است.

های آبی یا بادی .آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

...
نویسنده : بازدید : 20 تاريخ : جمعه 13 بهمن 1396 ساعت: 0:35