گورستان باستانی نشتيفان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

نشتيفان روستائي در شرق استان خراسان رضوي و در نزديكي خواف و خرگرد است. اين روستا با آسبادهايش شهرت دارد. گورستان بر روي تپه اي در كنار آسبادها قرار دارد. سنگ گورها عمودي و بسته به اهميت صاحب گور ارتفاع سنگ آن بلندتر مي shy;گردد. طول مزاركه با خرده سنگ پوشيده شده نيز بسته به اهميت متوفي طويل تر مي گردد و گاهي به سه يا چهار متر مي رسد. بر روي برخي از سنگ گورها تصوير پنجه دست و بر روي برخي ديگر پنجه معكوس ديده مي شود. پنجه در مذهب تشيع به عنوان سمبل دست بريده حضرت عباس (ع) و پنج تن آل عبا مقدس است ولي در اين گورستان که متعلق به اهل تسنن است مفهوم ديگري بايد داشته باشد. اين علامت در کشور هندوستان، تونس، مراكش، بوسني وهرزگوين و جمهوري آذربايجان نيز يك نقش مقدس بشمار مي آيد.
در کشور مراکش اين دست را تحت عنوان دست حضرت فاطمه مقدس مي shy;دارند و در مذهب يهود نيز از پنجه معکوس با علامت ستاره داوود و شمعدان هفت شاخه و نيز چشم براي جلوگيري از چشم زخم استفاده ميshy; شود. بودائيshy;ها هم دست را مقدس ميshy; دارند.
در بعضي از قبور هم در بالا و هم در پائين قبر سنگ گور گذاشته شده، بر روي برخي از سنگ گورها باخط كج و معوجي نام صاحب گورو تاريخ وفات وي نوشته شده است.

گورستان باستانی نشتيفان.آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 18 بهمن 1396 ساعت: 21:47
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها