چاپار خانه میبد یزد | بلاگ

چاپار خانه میبد یزد

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

چاپارخانه میبد واقع در بلوار قاضی میرحسین ، جنب كاروانسرای شاه عباسی قرار دارد كه جزیی از مجموعه كاروانسرا، آب انبار، یخچال و ساباط می باشد و قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد یكی از مراكز عمده پستی و چاپاری قدیم بوده است كه در مسیر راه باستانی ری كرمان احداث شده است . ساختمان این بنا به دلیل اینكه مكانی جهت حفظ و نگهداری امانات دولتی و پیامها و نامه های پر اهمیت بوده است به صورت دژ و قلعه ای ساخته شده كه دفاع و حفاظت از آن میسرباشد و این اهمیت از برجها ،دیوارهای بلند، روزنه های دیده بانی، تیركشها و موقعیت خوب دفاعی آن پیداست.

این چاپارخانه شامل یك محوطه روباز و دو محوطه سرپوشیده و اتاقهایی مخصوص رئیس چاپارخانه و اقامت پیكها و نگهبانان و نگهداری اسبها می باشد . این بنای خشتی جهت بهره برداری و تبدیل به موزه پست به صورت امانی به اداره كل پست استان یزد واگذار گردیده است که درحال حاضر ماکت های بسیار زیبایی از پستچیان قدیمی واسبانی که نگهداری می کرده اند به همراه تمبرهای قدیمی ، وسایل پست قدیم واسناد وتصاویر تاریخی مربوط به پست نگهداری می کنند .

چاپارخانه ایستگاهی برای مبادلات نامه ای بوده است . پیشینه این روش به زمان هخامنشیان می رسد واین قدیمی ترین شیوه پست درجهان است ؛ از این رو ایرانیان را مخترع پست می دانند. در چاپارخانه همیشه اسبان تازه نفس نگهداری وتیمار می شدند تا هنگام ورود پیک ، اسب تازه نفس را سوار شده واسب خسته را برای تیمار کردن در این مکان نگه دارند .

چاپار خانه میبد یزد .آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : يکشنبه 20 اسفند 1396 ساعت: 5:49