خزانه شاهی | بلاگ

خزانه شاهی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

"خزانه شاهی" یا کاخ خزانه، ساختمان بزرگی با دیوارهای ضخیم است که در شرق کاخ ملکه(حرمسرا) در تخت جمشید قرار دارد. قسمت عمده آن توسط اسکندر مقدونی به غارت رفت و آثار بقایای گنجینه تخت جمشید را در اینجا می توان دید.

خزانه تخت جمشید، از چند اتاق نگهبانی و چند تالار بزرگ برای نگهداری از گنجینه شاهی تشکیل شده بود و از آثار حفاری های آن، می توان به دو نقش برجسته بزرگ از صحنه بار عام شاهی اشاره کرد که نمونه سالم آن در موزه ایران باستان می باشد. نقش آسیب دیده در گوشه ای از کاخ خزانه نگهداری می شود.

از این خزانه، هزاران لوح سفالی کوچک به اندازه کف دست کشف شده است که روی آنها مطالبی به خط عیلامی درباره کارگران و مقدار دستمزد آنها حک شده است. دلیل سلامت معجزه آسای این الواح این بوده است که این خشتهای خام در آتش برافروخته شده توسط اسکندر پخته شدو و به صورت خشت سفالی در آمدند. از روی همین الواح بود که معلوم شد کسی در تخت جمشید به بیگاری گرفته نمی شد و تمامی افراد از مزایای بیمه و حقوق عادلانه برخوردار بودند.

از نکات دیگر اینست که زنان پا به پای مردان در ساختتخت جمشید همکاری می کردند و کارهایی از قبیل صیقل دادن نقوش برجسته و دوخت لباس سربازان به عهده آنان بود.[نیازمند منبع] همچینین زنان پس از زایمان از پاداشی بهره مند می شدند که مبلغ آن برای پسر آوردن دو برابر بوده است. از دیگر آثار کشف شده در خزانه، مهرهای سلطنتی با نقوشی از زورآزمایی پادشاه با موجودات افسانه ای، سینی و ظرف سنگی با طرح سر قو، مجسمه های شیر و ظرف بزرگ سه پایه ای هست که در موزه ایران باستان نگهداری می شود.

خزانه شاهی .آثار باستانی. گنج ها و دفینه ها. ایران باستان. اسرار کاوش .فروش دستگاه و فلزیاب

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : سه شنبه 21 فروردين 1397 ساعت: 17:06